71BS30-01-1-05N
Grayhill
Switch Rotary SP5T 5 Flatted Shaft Solder Lug 0.3A 115VAC 30VDC
Description +
Search Keywords: 71BS3001105N
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Grayhill
  • Part No:
    71BS30-01-1-05N
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Positions:
    5
  • Pole Throw Configuration:
    SP5T
  • Actuator Length:
    9.53 mm
  • Dimension:
    19.05 x 19.05 x 36.78 mm
  • Actuator Style/Diameter:
    Flatted Shaft/6.36
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Body Orientation:
    Straight
  • Terminal Type:
    Solder
  • Angle of Throw:
    30 °
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.3@115VAC A