56SP30-01-2-05N
Grayhill
Switch Rotary DP5T 5 Flatted Shaft PC Pins 0.2A 115VAC 30VDC
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 56SP3001205N
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Grayhill
  • Part No:
    56SP30-01-2-05N
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Positions:
    5
  • Pole Throw Configuration:
    DP5T
  • Actuator Length:
    9.53 mm
  • Dimension:
    12.7 x 12.7 x 25.46 mm
  • Actuator Style/Diameter:
    Flatted Shaft/3.18
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Body Orientation:
    Straight
  • Terminal Type:
    PC Pins
  • Angle of Throw:
    30 °
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.2 A