The FTR-P6GN012WA is a miniature, 1-pole, 25A surface mount relay with a 12VDC coil, designed for automotive applications.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: FTRP6GN012WA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    FCL Components America, Inc. (FCAI)
  • Part No:
    FTR-P6GN012WA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    250
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPDT
  • Maximum Current Rating:
    25 A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C