- FTR-P3CP012W1
FTR-P3CP012W1
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Power Relay 12VDC 35A SPDT(17.4x7.2x13.5)mm THT Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FTRP3CP012W1
Part No:FTR-P3CP012W1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536410050
COO:MY
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
60 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:SPDT
Mounting:Through Hole
Termination Style:Solder Pin
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-40 to 85 °C