- FTR-B3SA4.5Z-B10
FTR-B3SA4.5Z-B10
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Signal Relay - 2A - 2 form C (DPDT) - 4.5VDC Coil - -40°C to +85°C - SMD - Tape&Reel
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FTRB3SA45ZB10
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:FCL Components America, Inc. (FCAI)
Part No:FTR-B3SA4.5Z-B10
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Reel Pack:
1000 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:4.5 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:10.6 x 7.2 x 5.5 mm
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:31.03 mA