- FTR-B3GA012Z
FTR-B3GA012Z
FCL Components America, Inc. (FCAI)
Signal Relay - 2A - 2 form C (DPDT) - 12VDC Coil - -40°C to +85°C - SMD
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FTRB3GA012Z
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:FCL Components America, Inc. (FCAI)
Part No:FTR-B3GA012Z
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490050
COO:JP
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:2 A
Mounting:Surface Mount
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Dimension:10.6 x 7.2 x 5.5 mm
Termination Style:Gull Wing
Coil Current:11.67 mA