The A15QS10-2 is a 10A, 150V high-speed ferrule fuse designed for the protection of diodes and other semiconductor devices.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: A15QS102
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Ferraz Shawmut
  • Part No:
    A15QS10-2
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Type:
    Protective
  • Fuse Size:
    10 x 38 mm
  • Acting:
    Fast
  • Current Rating:
    10 A
  • Maximum AC Voltage Rating:
    150 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    150 V