E2G0205S-15
Electroswitch
CRL 5-way Pickup Selector Switch - Switch Rotary - DP5T - 5 Lever - Solder Lug - 1.5A 115VAC 28VDC
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: E2G0205S15
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Electroswitch
  • Part No:
    E2G0205S-15
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Positions:
    5
  • Pole Throw Configuration:
    DP5T
  • Actuator Length:
    16.27 mm
  • Dimension:
    47.63mm x 17.46mm x 40.15 mm
  • Actuator Style/Diameter:
    Lever
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Body Orientation:
    Straight
  • Terminal Type:
    Solder
  • Angle of Throw:
    15,30 °
  • Contact Rating @ Voltage:
    1.5@28VDC A