A127S1YZQ
Electroswitch
Switch Toggle (ON) OFF (ON) SPDT Bat Lever Solder Lug 6A 250VAC 28VDC Panel Mount with Threads
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: A127S1YZQ
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Electroswitch
  • Part No:
    A127S1YZQ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Switch Configuration:
    (On) Off (On)
  • Contact Rating @ Voltage:
    6@125VAC 28VDC A
  • Actuator Style:
    Bat Lever
  • Mounting:
    Panel Mount with Threads
  • Thread Size:
    1/4-40
  • Body Orientation:
    Straight
  • Terminal Type:
    Solder
  • Dimension:
    12.7mm x 6.6mm x 32.2 mm