ERP10074-101-A-11-0036
EI Sensor Technologies
RTD Probe - Copper - 100 ohm (+/-) 0.06% - 105°C Max
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ERP10074101A110036
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    EI Sensor Technologies
  • Part No:
    ERP10074-101-A-11-0036
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    KR
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Type:
    Pt RTD
  • Mounting:
    Probe
  • Accuracy:
    0.15°C
  • Sensitivity Index:
    N/A
  • Thermal Time Constant:
    NA
  • Operating Temperature:
    +105°C Max
  • Resistance @ 25C:
  • Description of Terminals:
    PVC Leads
  • Thermal Coefficient:
  • Dimension:
    4.49mm x 19.98mm x 4.1614675mm