W2E300-CP02-30
ebm-papst
The W2E300-CP02-30 is a 300 mm single-phase AC axial fan featuring sickled blades and a full round nozzle for air movement app ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The W2E300-CP02-30 is a 300 mm single-phase AC axial fan featuring sickled blades and a full round nozzle for air movement applications.
Search Keywords: W2E300CP0230
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ebm-papst
  • Part No:
    W2E300-CP02-30
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    DE
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Category:
    AC Fan
  • Dimension:
    397mm dia x 90 mm
  • Voltage Rating:
    230 V
  • Power Rating:
    350 W
  • Maximum Airflow:
    N/A
  • Noise Level:
    N/A
  • Special Features:
  • Termination:
    Lead Wires
  • Housing Material:
    Sheet Steel
  • Operating Temperature:
    0 to 50 °C