RL48-19/12ML
ebm-papst
DC Blower Centrifugal Ball Bearing 12V 8V to 15V 12.9CFM 51dB
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RL481912ML
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ebm-papst
  • Part No:
    RL48-19/12ML
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HU
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Category:
    DC Blower
  • Dimension:
    76 x 76 x 27 mm
  • Voltage Rating:
    12 V
  • Power Rating:
    5 W
  • Maximum Airflow:
    12.9 CFM
  • Noise Level:
    N/A
  • Special Features:
    N/A
  • Termination:
    Lead Wires
  • Housing Material:
    Plastic
  • Operating Temperature:
    -20 to 70 °C