RER160-28/56S
ebm-papst
AC Motorized Impeller Centrifugal Ball Bearing 230V 137.3CFM 68dB
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RER1602856S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ebm-papst
  • Part No:
    RER160-28/56S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HU
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Category:
    AC Motorized Impeller
  • Dimension:
    160mm dia x 54 mm
  • Voltage Rating:
    230 V
  • Power Rating:
    45 W
  • Maximum Airflow:
    137CFM
  • Noise Level:
    68 dB
  • Special Features:
    N/A
  • Termination:
    Lead Wires
  • Housing Material:
    N/A
  • Operating Temperature:
    0 to 60 °C