A2E250-AE65-01
ebm-papst
AC Fan Axial Bearing 230V 947.61CFM/1024.13CFM 72dB/73dB
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: A2E250AE6501
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ebm-papst
  • Part No:
    A2E250-AE65-01
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    DE
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Category:
    AC Fan
  • Dimension:
    85 x 250 mm
  • Voltage Rating:
    230 V
  • Power Rating:
    165 W
  • Maximum Airflow:
    1024CFM
  • Noise Level:
    73 dB
  • Special Features:
    None
  • Termination:
    N/A
  • Housing Material:
    Sheet Steel
  • Operating Temperature:
    -10 to 55 °C