- PTR060V0065-BK
PTR060V0065-BK
Eaton Electronics / Bussmann
PTC Resettable Fuse 0.65A(hold) 1.3A(trip) 60VDC 40A 0.88W 5.3s 0.31Ohm Radial 9.7 X 3mm Bag Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: PTR060V0065BK
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Eaton Electronics / Bussmann
Part No:PTR060V0065-BK
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536100040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
500 -
Hold Current:0.65 A
Trip Current:1.3 A
Maximum Current Rating:40 A
Maximum Voltage Rating:60 VDC
Maximum Trip Time:5.3@3.25A s
Minimum Initial Resistance:0.31 Ohm
Maximum Initial Resistance:0.48 Ohm