- PTR060V0030-BK
PTR060V0030-BK
Eaton Electronics / Bussmann
PTC Resettable Fuse 0.3A(hold) 0.6A(trip) 60VDC 40A 0.49W 3s 0.88Ohm Radial 7.4 X 3mm Bag Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: PTR060V0030BK
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Eaton Electronics / Bussmann
Part No:PTR060V0030-BK
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536100040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
500 -
Hold Current:0.3 A
Trip Current:0.6 A
Maximum Current Rating:40 A
Maximum Voltage Rating:60 VDC
Maximum Trip Time:3@1.5A s
Minimum Initial Resistance:0.88 Ohm
Maximum Initial Resistance:1.33 Ohm