- PTR030V0250-TR1
PTR030V0250-TR1
Eaton Electronics / Bussmann
PTC Resettable Fuse 2.5A(hold) 5A(trip) 30VDC 40A 1.2W 10.3s 0.02Ohm Radial 11.4 X 3 X 20.5mm T/R Automotive
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Description
Search Keywords: PTR030V0250TR1
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Eaton Electronics / Bussmann
Part No:PTR030V0250-TR1
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536100040
COO:CN
ECCN:EAR99
Reel Pack:
2000 -
Hold Current:2.5 A
Trip Current:5 A
Maximum Current Rating:40 A
Maximum Voltage Rating:3011032VDC
Maximum Trip Time:10.3@12.5A s
Minimum Initial Resistance:0.02 Ohm
Maximum Initial Resistance:0.04 Ohm