- PTR016V0400-BK
PTR016V0400-BK
Eaton Electronics / Bussmann
PTC Resettable Fuse 4A(hold) 6.8A(trip) 16VDC 100A 2.4W 1.7s 0.021Ohm Radial 8.9 X 3.1 X 12.8mm Bag
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: PTR016V0400BK
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Eaton Electronics / Bussmann
Part No:PTR016V0400-BK
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536100040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1000 -
Hold Current:4 A
Trip Current:6.8 A
Maximum Current Rating:100 A
Maximum Voltage Rating:16 VDC
Maximum Trip Time:1.7@20A s
Minimum Initial Resistance:0.021 Ohm
Maximum Initial Resistance:0.038 Ohm