- PTR016V0110-BK
PTR016V0110-BK
Eaton Electronics / Bussmann
PTC Resettable Fuse 1.1A(hold) 2.2A(trip) 16VDC 40A 0.7W 2.3s 0.05Ohm Radial 7.4 X 3.1 X 14.2mm Bag
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Description
Search Keywords: PTR016V0110BK
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Eaton Electronics / Bussmann
Part No:PTR016V0110-BK
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536100040
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1000 -
Hold Current:1.1 A
Trip Current:2.2 A
Maximum Current Rating:40 A
Maximum Voltage Rating:16 VDC
Maximum Trip Time:2.3@8A s
Minimum Initial Resistance:0.05 Ohm
Maximum Initial Resistance:0.095 Ohm