Search Keywords: B48430600
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Eaton Electronics / Bussmann
  • Part No:
    B48430600
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Type:
    Barrier Strip
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Gender:
    N/A
  • Termination Method:
    Screw
  • Pitch:
    14.27 mm
  • Number of Circuits:
    6
  • Maximum Voltage Rating:
    600 V
  • Maximum Current Rating:
    50 A
  • Wire Size:
    8-16 AWG
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C