TS20100F070S
E-Switch
Sub-Miniature Snap Action Switch - SPST-NO - 100mA - 125VAC - 48VDC - Round (Pin Plunger) Actuator - 70gf Operating Force - SM ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Sub-Miniature Snap Action Switch - SPST-NO - 100mA - 125VAC - 48VDC - Round (Pin Plunger) Actuator - 70gf Operating Force - SMD (SMT) Tab - Surface Mount.
Search Keywords: TS20100F070S
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    E-Switch
  • Part No:
    TS20100F070S
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1200
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Material/Style:
    Button
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.1@125VAC 48VDC A
  • Maximum Movement Differential:
    N/A
  • Operating Force:
    0.69 N
  • Termination Style:
    Gull Wing
  • Dimension:
    10.9 x 4.8 x 3.5 mm