RDTAR10R1T
E-Switch
Dip Switch - BCD - 10 Position - 150mA - 42VDC - Rotary for Tool Actuator - 0.394" (10.00mm) Height Above Board - PC Pin - Thr ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Dip Switch - BCD - 10 Position - 150mA - 42VDC - Rotary for Tool Actuator - 0.394" (10.00mm) Height Above Board - PC Pin - Through Hole - Right Angle.
Search Keywords: RDTAR10R1T
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    E-Switch
  • Part No:
    RDTAR10R1T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    KR
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Number of Positions:
    10
  • Pole Throw Configuration:
    SP10T
  • Actuator Length:
    0 mm
  • Dimension:
    10 x 12.05 x 10 mm
  • Mounting:
    Through Hole
  • Body Orientation:
    Right Angle
  • Terminal Type:
    PC Pins
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.15@42VDC A