MS085R101F020S1C
E-Switch
Snap Action Switch - SPST/NO - .04VA 20VDC - 14.5mm Lever - 20 Grams - Solder Lug
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MS085R101F020S1C
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    E-Switch
  • Part No:
    MS085R101F020S1C
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Screw Mount
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Material/Style:
    N/A/High Temperature Polybutylene Terephthalate/Short Straight Lever
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.4@20VAC 20VDC A
  • Maximum Movement Differential:
    N/A
  • Operating Force:
    0.2 N
  • Termination Style:
    Solder
  • Dimension:
    19.8mm x 6.4mm x 19.1 mm