MS0850500F250S1A
E-Switch
Switch - SPDT - 5A - 125VAC - Round (Pin Plunger) Actuator - 250gf Operating Force - Solder Lug - Chassis Mount.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MS0850500F250S1A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    E-Switch
  • Part No:
    MS0850500F250S1A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    270
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Actuator Material/Style:
    High Temperature Polybutylene Terephthalate/Button
  • Contact Rating @ Voltage:
    5@250VAC@(cUL/UL/VDE) A
  • Maximum Movement Differential:
    N/A
  • Operating Force:
    2.45 N
  • Termination Style:
    Solder
  • Dimension:
    19.8 x 6.4 x 16 mm