LS0851500F250C1A
E-Switch
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Button Quick Connect 15A 250VAC 2.45N Screw Mount
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: LS0851500F250C1A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    E-Switch
  • Part No:
    LS0851500F250C1A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPDT
  • Switch Configuration:
    N.O./N.C.
  • Actuator Material/Style:
    High Temperature Polybutylene Terephthalate/Button
  • Contact Rating @ Voltage:
    15@250VAC@(cUL/UL/VDE) A
  • Maximum Movement Differential:
    N/A
  • Operating Force:
    2.45 N
  • Termination Style:
    Quick Connect
  • Dimension:
    40 x 10.3 x 22.6 mm