KC15A13.001NPF
E-Switch
Switch Rotary SP5T 5 Flatted Shaft PC Pins 0.35A 250VAC 250VDC
Description +
Search Keywords: KC15A13001NPF
  • Part No:
    KC15A13.001NPF
    EAR99
    1
  • Number of Positions:
    5
  • Pole Throw Configuration:
    SP5T
  • Actuator Length:
    13 mm
  • Dimension:
    27.5 x 27.5 x 35.2 mm
  • Actuator Style/Diameter:
    Flatted Shaft/6.35
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Terminal Type:
    PC Pins
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.35@110VAC 110VDC A