KC14A30.001NPS
E-Switch
Switch Rotary SP4T 4 Flatted Shaft PC Pins 0.35A 250VAC 250VDC
Description +
Search Keywords: KC14A30001NPS
  • Part No:
    KC14A30.001NPS
    EAR99
    77
  • Number of Positions:
    4
  • Pole Throw Configuration:
    SP4T
  • Actuator Length:
    30 mm
  • Dimension:
    27.5 x 27.5 x 52.2 mm
  • Actuator Style/Diameter:
    Flatted Shaft/5.5
  • Mounting:
    Panel Mount/Through Hole
  • Terminal Type:
    PC Pins
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.35@110VAC 110VDC A