KC10A30.001NLS
E-Switch
Switch Rotary SP12T 12 Flatted Shaft Solder Lug 0.35A 250VAC
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: KC10A30001NLS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    E-Switch
  • Part No:
    KC10A30.001NLS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    231
  • Number of Positions:
    12
  • Pole Throw Configuration:
    SP12T
  • Actuator Length:
    30 mm
  • Dimension:
    27.5 x 27.5 x 59.2 mm
  • Actuator Style/Diameter:
    Flatted Shaft/5.5
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Body Orientation:
    Straight
  • Terminal Type:
    Solder
  • Angle of Throw:
    30 °
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.35@125VAC A