GS4.70F300QP
E-Switch
Switch Tactile N.O. SPST Round Button PC Pins 0.05A 50VDC 2.94N Thru-Hole Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: GS470F300QP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    E-Switch
  • Part No:
    GS4.70F300QP
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    60
  • Dimension:
    7.2mm x 9mm x 4.7 mm
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Style:
    Round Button
  • Operating Force:
    2.94 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.05@50VDC A