200MDP1T2B2M2RE
E-Switch
Toggle Switch - DPDT - Off-None-On - 20V - 0.4VA - Gold Plated Contacts - PC Mount - .190 Dia x .220" No Thread Bushing - No H ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
Description +
Toggle Switch - DPDT - Off-None-On - 20V - 0.4VA - Gold Plated Contacts - PC Mount - .190 Dia x .220" No Thread Bushing - No Hardware
Search Keywords: 200MDP1T2B2M2RE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    E-Switch
  • Part No:
    200MDP1T2B2M2RE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    216
  • Pole Throw Configuration:
    2P2T (DPDT)
  • Switch Configuration:
    On None On
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.4@20VAC 20VDC A
  • Actuator Style:
    Round Lever
  • Mounting:
    PC Mount
  • Thread Size:
    N/R
  • Body Orientation:
    Straight
  • Terminal Type:
    PC Pins
  • Dimension:
    8.13 x 9.14 x 19.56 mm
  • Operating Temperature:
    -30 to 85 °C