166F-DPDT-13A-24VDC
Deltrol Controls
Electromechanical Relay 24VDC 480Ohm 13A DPDT (38.1x34.8x73.66)mm Flange General Purpose Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 166FDPDT13A24VDC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Deltrol Controls
  • Part No:
    166F-DPDT-13A-24VDC
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    24 V
  • Contact Arrangement:
    DPDT
  • Maximum Current Rating:
    13 A
  • Mounting:
    Flange Mount
  • Termination Style:
    0.187Quick Connect
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
  • Operating Temperature:
    -45 to 70 °C
  • Coil Resistance:
    480 Ohm