02C2000JP
Vishay / Dale
Thermistor NTC 200 Ohm 5% 2-Pin Radial Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: 02C2000JP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Vishay / Dale
  • Part No:
    02C2000JP
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    NTC
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Accuracy:
    ±5 %
  • Sensitivity Index:
    N/A
  • Thermal Time Constant:
    14s
  • Operating Temperature:
    -50 to 150 °C
  • Resistance @ 25C:
    200 ohm
  • Description of Terminals:
    0.32mm dia. x 36.1mm leads
  • Dimension:
    3.2 x 5 mm