PQA50-D48-S5-T
CUI Inc.
50 W, 2:1 Input Range, Single Regulated Output, Chassis Mount, 1500 Vdc Isolation, Dc-Dc Converter - 5 Vdc, 10 A, 50 W, 36~75 ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
50 W, 2:1 Input Range, Single Regulated Output, Chassis Mount, 1500 Vdc Isolation, Dc-Dc Converter - 5 Vdc, 10 A, 50 W, 36~75 Vdc Input Range
Search Keywords: PQA50D48S5T
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    CUI Inc.
  • Part No:
    PQA50-D48-S5-T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Minimum Input Voltage:
    36, 40, 48, 54, 60, 72 Vdc
  • Input Voltage:
    36 to 75Vdc
  • Isolation:
    1500 Vdc
  • Dimensions LxWxH:
    2.99 x 1.24 x 0.84 in