DS01-254-L-01BE
Same Sky®’s
1 Position - Through Hole - 2.54 mm Pitch - Raised Slide Actuator - Flat Bottom - Long Pin - DIP Switch
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Tube Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: DS01254L01BE
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Same Sky®’s
  • Part No:
    DS01-254-L-01BE
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1920
  • Body Orientation:
    Straight13440
  • Actuator Style:
    Raised Slide13439
  • Actuator Length:
    1.2 mm
  • Number of Positions:
    113458
  • Pole Throw Configuration:
    SPST13461
  • Mounting:
    Through Hole13457
  • Terminal Type:
    PC Pins13472
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.025@24VDC A
  • Contact Plating:
    Gold13443
  • Terminal Pitch:
    2.54 mm