- HDC200A160
HDC200A160
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 90-140 VAC Control Voltage Range - 160 A Maximum Load Current - 7-150 VDC Operating Voltage Range - LED St ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Solid State Relay - 90-140 VAC Control Voltage Range - 160 A Maximum Load Current - 7-150 VDC Operating Voltage Range - LED Status Indicator - Panel Mount.
Search Keywords: HDC200A160
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Sensata / Crydom
Part No:HDC200A160
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
45 -
Output Type:DC
Maximum Output Voltage:150 V
Maximum Output Current:160(RMS) A
Output Device:N/A
Input Type:AC
Input Voltage:140 V
Mounting:Screw
Circuit Arrangement:N/A
Dimension:104 x 73.5 x 43.1 mm