- EZE240D18S
EZE240D18S
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 15-32 VDC Control Voltage Range - 18 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Zero Vo ...
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Solid State Relay - 15-32 VDC Control Voltage Range - 18 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Zero Voltage Turn-On - Internal Snubber - Panel Mount.
Search Keywords: EZE240D18S
Supplier:Sensata / Crydom
Part No:EZE240D18S
Supplier Standard Pack:
20 -
Output Type:AC
Maximum Output Voltage:280 V
Maximum Output Current:18(RMS) A
Output Device:SCR
Input Type:DC
Input Voltage:32 V
Mounting:Screw
Circuit Arrangement:1 Form A
Dimension:43.9 x 38.1 x 13.9 mm