- EZE240D12S
EZE240D12S
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 15-32 VDC Control Voltage Range - 12 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Zero Vo ...
Description
Solid State Relay - 15-32 VDC Control Voltage Range - 12 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Zero Voltage Turn-On - Internal Snubber - Panel Mount.
Search Keywords: EZE240D12S
Supplier:Sensata / Crydom
Part No:EZE240D12S
Supplier Standard Pack:
280 -
Output Type:AC
Maximum Output Voltage:280 V
Maximum Output Current:12(RMS) A
Output Device:SCR
Input Type:DC
Input Voltage:32 V
Mounting:Screw
Circuit Arrangement:1 Form A
Dimension:43.9 x 38.1 x 13.9 mm