EZE240D12RS
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 15-32 VDC Control Voltage Range - 12 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Random ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Solid State Relay - 15-32 VDC Control Voltage Range - 12 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Random Turn-On - Internal Snubber - Panel Mount.
Search Keywords: EZE240D12RS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / Crydom
  • Part No:
    EZE240D12RS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    265
  • Output Type:
    AC
  • Maximum Output Voltage:
    280 V
  • Maximum Output Current:
    12(RMS) A
  • Output Device:
    SCR
  • Input Type:
    DC
  • Input Voltage:
    32 V
  • Mounting:
    Screw
  • Circuit Arrangement:
    N/A
  • Dimension:
    43.9 x 38.1 x 13.9 mm