- EZE240A12R
EZE240A12R
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 18-36 VAC Control Voltage Range - 12 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Random ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Solid State Relay - 18-36 VAC Control Voltage Range - 12 A Maximum Load Current - 24-280 VAC Operating Voltage Range - Random Turn-On - Panel Mount.
Search Keywords: EZE240A12R
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Sensata / Crydom
Part No:EZE240A12R
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
265 -
Output Type:AC
Maximum Output Voltage:280 V
Maximum Output Current:12(RMS) A
Output Device:SCR
Input Type:AC
Input Voltage:36(RMS) V
Mounting:Screw
Circuit Arrangement:N/A
Dimension:43.9 x 38.1 x 13.9 mm