- EL100D5-05
EL100D5-05
Sensata / Crydom
Solid State Relay - 4-8 VDC Control Voltage Range - 5 A Maximum Load Current - 3-100 VDC Operating Voltage Range - Standard Qu ...
Description
Solid State Relay - 4-8 VDC Control Voltage Range - 5 A Maximum Load Current - 3-100 VDC Operating Voltage Range - Standard Quick Connect - Panel Mount.
Search Keywords: EL100D505
Supplier:Sensata / Crydom
Part No:EL100D5-05
Output Type:DC
Maximum Output Voltage:100 V
Maximum Output Current:5 A
Output Device:MOSFET
Input Type:DC
Input Voltage:8 V
Mounting:Screw
Circuit Arrangement:N/A
Dimension:30 x 21.1 x 14.3 mm