- DRH3P60A18
DRH3P60A18
Sensata / Crydom
Solid State Contactor - 90-280 VAC/VDC Control Voltage Range - 18 A Maximum Load Current - 48-600 VAC Operating Voltage Range ...
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Solid State Contactor - 90-280 VAC/VDC Control Voltage Range - 18 A Maximum Load Current - 48-600 VAC Operating Voltage Range - Zero Voltage Turn-On - 3 Controlled Legs - Multicolor LED With Input Status And Alarm Indicator - DIN Rail Mounting.
Search Keywords: DRH3P60A18
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Sensata / Crydom
Part No:DRH3P60A18
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536490080
COO:MX
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
10 -
Output Type:AC
Maximum Output Voltage:600(RMS) V
Maximum Output Current:18(RMS) A
Output Device:N/A
Input Type:AC,DC
Input Voltage:265,265 V
Mounting:DIN Rail
Circuit Arrangement:1 Form A
Dimension:95.6 x 45.3 x 86.7 mm