DRC3R40B400
Sensata / Crydom
Solid State Reversing Contactor - 90-140 VAC Control Voltage Range - 7.6 A Maximum Load Current - 400 VAC Operating Voltage - ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Solid State Reversing Contactor - 90-140 VAC Control Voltage Range - 7.6 A Maximum Load Current - 400 VAC Operating Voltage - LED Input Status Indicator - DIN Rail Mounting.
Search Keywords: DRC3R40B400
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / Crydom
  • Part No:
    DRC3R40B400
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Mounting:
    DIN Rail
  • Contact Form:
    N/A
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Dimension:
    45.31 x 86.71 x 96.02 mm