DRC3P48D400R
Sensata / Crydom
Solid State Contactor - 18-30 VAC/DC Control Voltage Range - 4.8 A Maximum Load Current - 480 VAC Operating Voltage - Instanta ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Solid State Contactor - 18-30 VAC/DC Control Voltage Range - 4.8 A Maximum Load Current - 480 VAC Operating Voltage - Instantaneous Turn-On - 3 Controlled Legs - LED Input Status Indicator - DIN Rail Mounting.
Search Keywords: DRC3P48D400R
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / Crydom
  • Part No:
    DRC3P48D400R
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Mounting:
    DIN Rail
  • Contact Form:
    N/A
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Dimension:
    45.31 x 86.71 x 96.02 mm