DRA1-CMXE60D10
Sensata / Crydom
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
EACH Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DRA1 CMX Series -10mm Single Channel DIN Rail Mount SSR Assembly - Control Voltage 20-28 VDC - Typical Input Current 12 mADC/20 VDC - Output 1-60 VDC - Max Load Current 10 A - LED Status Indicator
Search Keywords: DRA1CMXE60D10
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Sensata / Crydom
  • Part No:
    DRA1-CMXE60D10
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10
  • Output Type:
    DC
  • Maximum Output Voltage:
    60 V
  • Maximum Output Current:
    10 A
  • Output Device:
    N/A
  • Input Type:
    DC
  • Input Voltage:
    28 V
  • Mounting:
    DIN Rail
  • Circuit Arrangement:
    N/A
  • Dimension:
    89.6 x 10 x 61 mm