DCMC532U075AA2B
Cornell Dubilier
Cap Aluminum Lytic 5300uF 75V -10% to 75% (34.93 X 53.98mm) Screw Terminal 0.051 Ohm 4400mA 2000h 85A°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
CARTON Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: DCMC532U075AA2B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    DCMC532U075AA2B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    80
  • Capacitance Value:
    53002179uF
  • Tolerance:
    -102203% to 752203%
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Clamp Mount2190
  • Size:
    34.93 x 53.98 mm
  • Termination Style:
    Screw Terminal2202
  • Voltage:
    752205VDC