DCMC462T200EC2B
Cornell Dubilier
The DCMC462T200EC2B is a high-capacitance, screw-terminal aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 4600 µF and a ...
RoHS Compliant
CARTON Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The DCMC462T200EC2B is a high-capacitance, screw-terminal aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 4600 µF and a voltage rating of 200 Vdc.
Search Keywords: DCMC462T200EC2B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    DCMC462T200EC2B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    48
  • Capacitance Value:
    4600 uF
  • Tolerance:
    -10 to 50 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Clamp Mount
  • Size:
    44.45 x 104.78 mm
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Voltage:
    200 VDC