DCMC353U050AE2B
Cornell Dubilier
Cap Aluminum Lytic 35000uF 50V -10% to 75% (34.93 X 130.18mm) Screw Terminal 0.016 Ohm 11000mA 2000h 85°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
CARTON Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: DCMC353U050AE2B
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    DCMC353U050AE2B
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    40
  • Capacitance Value:
    35000 uF
  • Tolerance:
    -10 to 75 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Clamp Mount
  • Size:
    34.93 x 130.18 mm
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Voltage:
    50 VDC