CD19FD162FO3F
Cornell Dubilier
Mica Capacitor - Standard Dipped - 1600pF (+/-) 1% - 500VDC - -55°C to 125°C - TC= 0 to 70ppm/°C - RoHS
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description +
Search Keywords: CD19FD162FO3F
  • Part No:
    CD19FD162FO3F
  • RoHS:
    Yes
    50
  • Construction:
    N/A
  • Lead Diameter:
    0.8 mm
  • Capacitance Value:
    0.0016 uF
  • Family:
    CD19
  • Dimension:
    16.8(Max) x 5.8(Max) x 13.5(Max) mm
  • Lead Pitch For Radial:
    8.7 mm