CD15FD361JO3F
CD15FD361JO3F
Cornell Dubilier
In Stock: 1,985
Minimum Order: 10
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
CD15FD361JO3
Cornell Dubilier
Mica Capacitor - Standard Dipped - 360pF (+/-) 5% - 500VDC - -55°C to 125°C - TC= 0 to 70ppm/°C
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
BAG Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: CD15FD361JO3
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    CD15FD361JO3
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Family:
    CD15
  • Capacitance Value:
    360 pF
  • Construction:
    N/A
  • Dimension:
    11.9(Max) x 5.3(Max) x 9.9(Max) mm
  • Lead Diameter:
    0.6 mm
  • Lead Pitch For Radial:
    5.9 mm