AFK337M06E16T-F
Cornell Dubilier
Aluminum Electrolytic Capacitor - SMD - Low ESR - 330uF ±20% - 6.3VDC - 8.0mm Dia x 6.2mm - RoHS - Tape&Reel
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: AFK337M06E16TF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Cornell Dubilier
  • Part No:
    AFK337M06E16T-F
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Capacitance Value:
    330 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -55 to 105 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    8 x 6.2 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Voltage:
    6.3 VDC